Advertisement

Brüksel'deki Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısında konuşan AB Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn, gelişmekte olan ekonomilerdeki çalkantıların, borç krizi ve en uzun süreli resesyonunun etkilerinden kurtulmaya çalışan Euro Bölgesi için uyarı mahiyetinde olduğunu söyledi.

Gelişen piyasaların öncülüğünde hisselerin Haziran'dan bu yana en büyük 3 günlük düşüşünü kaydettiğine dikkat çeken Rehn, bu çalkantının, finansal piyasa düzenlemelerinin sıkılaştırılması ihtiyacını hatırlatması gerektiğini söyledi.

Rehn,"Özellikle gelişen piyasa ekonomilerindeki Döviz ve hisse senedi piyasalarında son dönemdeki çalkantılar, risklerin hâlen devam ettiğinin hatırlatması olması gerekiyor" dedi.

Çin'deki yavaşlama sinyalleri ve Fed'in tahvil alımlarında daha fazla azaltım yapmaya hazırlanmasıyla gelişmekte olan ülke hisseleri 2009'dan bu yana en kötü yıl başlangıcını yaptı ve Türkiye'den Güney Kore'ye ülkelerin para birimleri sert satışlar gördü.

Rehn, gelişen piyasa ekonomilerinin, gölge bankacılığı gibi alanlarda güçlü finansal düzenlemeler uygulayarak, ekonomik temellerini güçlendirmesi gerektiğini söylerken, Eurogrup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, gelişen piyasa ekonomileri perspektifinden, bu konuda endişeli olduklarını dile getirdi.

Yayılma riskinden çok fazla endişe duymadığını belirten Dijsselbloem, "Euro Bölgesi'nin pozisyonu farklı, biz ilerlememizi korumalıyız" dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Christian Noyer, "Avrupa'nın, küçük ülkelerin karşılaştığı sorunlardan etkilenmesi için bir neden yok" dedi.