Advertisement

İngiltere ekonomisinin 4. çeyrekte 2007'den bu yana en iyi büyüme yılını kaydederek, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'nin düşük faiz politikasının "ilk aşaması" olarak tabir ettiği safhasını tamamlamaya çok yaklaşmış olduğu tahmin ediliyor.

Bloomberg anketine katılan 39 analistin medyan tahminine göre İngiltere'nin GSYH'si geçtiğimiz 3 aylık dönemde yüzde 0.7 büyüme kaydetti. Büyüme verisinin, finansal krizden bu yana İngiltere ekonomisinin ilk kez her çeyrek artı büyüme kaydettiğini göstermesi bekleniyor.

Carney haftasını büyümedeki dengesizlikleri gidermek için aşırı gevşek para politikasını bir süre daha devam ettirmeyi istediğini söyledi. Para Politikası Komitesi, şirket yatırımlarının da tüketici harcamalarındaki canlanmaya dahil olacağı zamanı bekliyor. Şirket yatırımlarının bu yılın ilerleyen zamanda artmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Doğal bir hız, kendi kendini güçlendiren bir döngü olduğunu belirten Legal & General Investment Management'ın Londra'daki ekonomistlerinden James Carrick, "Kredinin geri gelmesi ve insanların harcamasıyla, kârlarartıyor ve şirketler daha fazla kişiyi işe alıyor. BOE kredi yaratılmasını  başarılı bir şekilde yaydı" dedi.