Advertisement

Çin ekonomisindeki yavaşlama ABD'deki sanayi hisselerindeki kazançları azaltması ve Fed'in tahvil alımlarını azaltma planına ilişkin endişeler üzerine New York Borsası, 2012'den bu yanaki en kötü haftasının ardından düşüşe devam etti.

Visa Inc., Microsoft Corp. ve Goldman Sachs Group Inc. yüzde 1.7'nin üzerinde kayıpla büyük şirketler arasındaki kayıplara öncülük etti. Google Inc. ve Facebook Inc. teknoloji hisselerindeki düşüşü devam ettirdi. Caterpillar Inc., hisse geri alımı açıklaması ve inşaat ekipmanı taleplerine bağlı olarak analistlerin beklentisinin üzerinde kazanç öngörmesinin ardından yüzde 5.9 primlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2.6 düşmesinin ardından dün yüzde 0.5 aşağıda 1,781.56 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 15,837.88 puana geriledi. Her iki endeks de Aralık ortasından bu yana en düşük seviyelerinden kapandı. Amerikan borsalarında 8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 30 üzerinde seyretti.

Gelişen piyasa hikayesinin henüz sonlanmadığını söyleyen Legg Mason Inc.'in portföy yöneticilerinden Wayne Lin, "Asıl soru, bu makro bir olayın başlangıcı mı, yoksa insanlar sadece kârlarını kaybedeceklerinden endişelendikleri için mi satıyor? İnsanlar piyasaların daha önceki gibi güvenli ve istikrarlı olup olmadığını anlamaya çalışıyor" dedi.

S&P 500 Endeksi, gelişmekte olan ülke paralarındaki sert satışların küresel piyasaların daha volatil olacağı endişelerini artırmasıyla Haziran 2012'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Düşüş endeksi, Ekim'den bu yana ilk kez geçtiğimiz 50 gündeki ortalama fiyatının altına geriletti. Endeksin eşiği şu anda 1,813 puanda seyrediyor. S&P 500 Endeksi pazartesi günü 2014'teki kayıplarını yüzde 3.6'ya genişletti. Dow yıl genelinde yüzde 4.5 aşağıda seyrediyor.