Advertisement

(21:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, iyileşen şirket karları ve beklenenin üzerinde şirket bilançoları ile birlikte yükselerek üç günlük düşüşünü tersine çevirdi. İspanya tahvilleri yükselirken, yen zayıfladı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 14:12'de 1,790.56 puana çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi ve MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 ilerledi. Yen 16 önemli para biriminin 15'i karşısında güçlendi. İspanya'da 10 yıl vadeli tahvil faizi 5 baz puan gerileyerek yüzde 3.70 olurken, aynı vadedeki ABD tahvil faizi 1 baz puan artışla yüzde 2.76'ya yükseldi. Kakao vadelileri 28 ayın en yükseğine tırmanırken, petrol yüzde 1.6 değer kazandı.

D.R.Horton ve Pfizer Inc. beklenenden daha iyi bilanço açıklarken, ABD'de 20 şehirdeki konut fiyatları endeksi Kasım ayında son sekiz yılın en dik yükselişini kaydetti, Tüketici Güveni de artış gösterdi. Bloomberg'in bu ay gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Fed bugün başlayan ve iki gün sürecek toplantıda varlık alımlarını azaltmaya devam edecek. ABD hisseleri, gelişen ekonomilerin istikrarı ile ilgili endişelerle yaşanan Haziran'dan bu yana en büyük üç günlük düşüşten toparlanıyor.

Janney Montgomery Scott LLC şef yatırım stratejisti Mark Luschini, "Yükseliş muhtemelen son birkaç yılda gördüğümüz kadar net bir şekilde olmayacak. Hisse fiyatlarında oldukça büyük bir geri çekilme yaşadık" dedi.

(21:30'da güncellendi)