Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımlarında daha fazla azaltıma gideceği endişesi ve Çin'de sanayi şirketlerinin kârlarının yavaşlamasıyla Asya Borsaları düşüş kaydetti; MSCI Asya Pasifik Endeksi 4. gününü de ekside kapamaya hazırlanıyor.

En büyük pazarı olarak Çin'i gören dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., Avustralya borsalarının tatil sonrasında yeniden işleme başladığı günde yüzde 2 düştü. LG Display Co., Apple Inc.'in beklentinin altında satış rakamları açıklaması üzerine yüzde 3.3 değer kaybetti. Dünyanın en büyük 2. inşaat ekipmanı üreticisi Komatsu Ltd., rakibi Caterpillar Inc.'in beklentinin üzerinde kazanç tahmin etmesinin ardından yüzde 1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde yüzde 0.2 yükselmesinin ardından Tokyo saati ile 15:14 itibariyle yüzde 0.3 kayıpla 134.37 puana geriledi. Asya endeksi dün Çin'den gelen beklentinin altında veriler ve gelişen piyasa paralarındaki sert satışlarının tetiklediği küresel piyasalardaki düşüşün etkisiyle Haziran'dan bu yana en büyük kaybını verdi. Hindistan beklenmedik şekilde faiz artırdı ve Fed de bugün 2 günlük para politikasına başlıyor.

Yatırımcıların FOMC'un 28-29 Ocak'taki toplantısından çıkacak açıklamayı ve piyasanın tepkisini görmeden çok fazla hareket edemeyeceğini söyleyen SMBC Friend Securities Co.'nun stratejistlerinden Toshihiko Matsuno, "Gelişen piyasalardaki sert değişiklikler yavaşlamaya başlıyor ve yen istikrar sağladı. Bu da kademeleri olarak alımları desteklemeli" dedi.