Advertisement

Tüketici Güven Endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 3,5 azaldı. Aralıkta 75 olan endeks, ocakta 72,4 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, aralıkta 75 değerinde iken, ocakta yüzde 3,5 azalarak 72,4 değerine geriledi.

Aralıkta 101,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7,7 azalarak ocakta 94 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

-İşsiz sayısı beklentisi-

Aralıkta 81,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,6 oranında azalarak, ocak ayında 78 değerine geriledi. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

-Hanenin maddi durum beklentisi azaldı-

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Aralıkta ayında 92,4 olan endeks değeri, ocakta 91,3 oldu. Bu azalışa, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalması neden oldu.

- Tasarruf etme ihtimali arttı-

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralıkta 23,8 olan endeks, ocakta 26,1 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

AA