Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, madencilik şirketlerinin tırmanması ve bankaların üç ayın en düşük seviyesinden yukarı çıkmasıyla, 7 ayın en sert üç günlük düşüşünün ardından bugün yükseldi.

BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group yüzde 1'in üzerinde güçlendi. Banco Santander SA yüzde 1.6 yükselerek sekiz günlük düşüşü sonlandırırken, F&C Asset Management Plc yüzde 6.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek günü 324.22 puandan tamamladı. Gösterge endeks 22 Ocak'tan düne kadar,  gelişen piyasa paralarının küresel ekonomik toparlanmanın büyümeyi destekleyecek kadar yeterli olmadığı endişeleriyle zayıflaması üzerine yüzde 4.2 geriledi.

"Önümüzdeki birkaç çeyrekte Avrupa'da pozitif kâr sürprizlerinin arttığını görmeye başlayacağız," diyen Amsterdam merkezli ABN Amro Private Banking'in şef yatırım yetkilisi Didier Duret, "Geçtiğimiz günlerde gördüğümüz düzeltme daha çok piyasanın kendinden kaynaklandı. Uzun vadede aşağı yön beklemiyoruz ve piyasadaki bu yöndeki temel his değişmedi," diye ekledi.

İngiltere ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0.7 büyüyerek, inşaat dışındaki tüm sektörlerin büyümesiyle 2007'den bu yana en iyi yılını tamamladı.Ulusal İstatistik Ofisi'nin Londra'da bugün yaptığı açıklamada, GSYİH'daki büyüme üçüncü çeyrekteki yüzde 0.8 büyümeden sonra geldiği belirtildi. Son çeyrekteki büyüme Bloomberg anketine katılan 39 ekonomistin beklentileriyle aynı geldi.

(19:20'de güncellendi)