Advertisement

Ukrayna Başbakanı Nikola Azarov, ülkedeki krizin barışçıl çözümüne yeni fırsatlar oluşturulması için başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Azarov, ülkedeki siyasi krizin görüşüleceği Parlamento'nun Olaganüstü Toplantısı öncesi Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e istifasını sundu. Azarov'un, istifasını bildirmesinin ardından Parlamento'nun toplantısına iki saat ara verildi.

Hükümetin resmi internet sitesinde de yayımlanan istifa açıklamasında Azarov, yaklaşık iki buçuk aydır devam eden olayların ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını, toplumu ve vatandaşları tehdit ettiğini belirtti.

İstifasını Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e sunduğunu bildiren Azarov, "Bu karşı durmanın politik ve barışçıl çözümü yönünde yeni fırsatların oluşturulması için Devlet Başkanı'nın istifamı kabul etmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı dönemde Ukrayna'nın demokratik bir Avrupa ülkesi olarak gelişmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını vurgulayan Azarov, halkının çıkarlarını düşünerek karar verdiğini ve sorumluluklar aldığını savundu.

Devlet Başkanı Yanukoviç'e kendisine güvendiği iiçin teşükker eden Azarov, şöyle devam etti:

"Ülkenin modernize ve reforme etmek yönünde hükümetin yürüttüğü çalışmaları destekleyen tüm milletvekilerine, hükümetin yürüttüğü politikanın doğruluğuna inanan tüm Ukrayna vatandaşlarına da teşekkür ediyorum. Ukrayna'nın birlik ve bütünlüğünü korumak birilerinin kişisel planları veya hırslarından daha önemlidir."

AA