Advertisement

Fed'in politika toplantısının öncesinde Pfizer Inc.'ten D.R. Horton Inc.'e birçok şirketin beklentinin üzerindeki kazançları ve Tüketici Güvenindeki sıçramanın etkisiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi Haziran'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Dünyanın en büyük ilaç üreticisi Pfizer, maliyetlerini azaltması ve vergi oranının düşmesiyle beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının ardından yüzde 2.6 primlendi.  D.R. Horton'un yüzde 9.8 değerlenmesi ve konut fiyatlarının arttığına işaret eden verinin etkisiyle konut inşaatçıları endeksi yüzde 5.3 yükseldi. American International Group Inc., Bank of America Corp.'un sigorta şirketinin önümüzdeki 2 yılda 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapmasını beklediğini söylemesi üzerine yüzde 2.5 değer kazandı. Apple Inc., iPhone satışlarının beklentinin altında kalmasıyla yüzde 8 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,792.50 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.6 artışla 15,928.56 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 6.6 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 6.8 üzerinde seyretti.

Kazançların iyi göründüğünü söyleyen Palisade Capital Management LLC'nin yatırım genel müdürü Dan Veru, "Ekonomi kendi kendini güçlendirme sürecinde ve yapılması planlanan ölçülü tahvil alımları azaltımını idare edebilir" dedi.

ABD hisseleri, Avrupa borsalarının 7 ayın en sert 3 günlük düşüşünden toparlanmasıyla geri sıçradı ve MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi de Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesinden sıçradı.