Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Gelişen ülke para birimleri, Türkiye ve Güney Afrika merkez bankalarının faiz artırımlarının, lira ve randı desteklemekte başarısız olması ile geriledi. Gelişen piyasa hisseleri ise Fed'in bugün sona erecek iki günlük toplantısı sonrasında açıklayacağı parasal genişleme kararı öncesinde kazançları azalttı.

Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 2 kaybederken, son dört ayın en dik düşüşünü kaydetti. 24 gelişen ülke para biriminin 17'si gerilerken, Rusya rublesi ve Meksika pesosu en az yüzde 1.2 değer kaybettiler. Türkiye Merkez Bankası'nın dün gece gerçekleştirdiği olağan üstü toplantı sonrasında faiz oranlarını artırmasının ardından, Güney Afrika merkez bankası da bugün politika faizini beklenmedik şekilde yüzde 5'ten yüzde 5.5'e yükseltti. Lira erken saatlerdeki yüzde 4'lük yükselişin ardından yüzde 0.9 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, yüzde 1.4'e varan ralli kaydetmişti. Türkiye ve Güney Afrika, Hindistan'ın faiz artırma kararını takip ederek, küresel hisselerde 27 Ocak'ta sona eren haftada yaşanan 1.87 trilyon dolarlık çıkış ile gelişen ülke para birimlerinde yaşanan düşüş sonrasında destek sağlamak adına faiz artırımına gittiler. Fed bugün iki günlük toplantıyı sonlandırarak tahvil alım programına yönelik kararı açıklayacak, ekonomistlerin tahminleri alımların azaltılmaya devam edileceği yönünde.

"Türkiye Merkez Bankası bir nevi önemli bir testi geçti," diyen Londra merkezli Royal Bank of Scotland Group Plc'nin yetkilisi David Simmonds, "Para biriminizi savunmak için faiz oranlarını arttırmak zorunda olmak temel olarak çok zor bir konum ve böylece daha büyük makro baskılar devam ediyor," diye görüş bildirdi.

(16:55'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ocak 2014 Çarşamba, 17:29 Misafir mb çaresiz. malum sonunu ertelenme kararıdır faiz artırımı. geçici olarak su dökmektir. aslında en az 25 gün önce 100-200 bandında bir faiz belirleyip piyasa ile muhattab olmayıp denetçi görevini yerine getirecekti. daha sonra piyasanın istediği faiz oranının yaklaşık 3 kat fazlasını vermek mb'nın paniklediğini gösterir. 'nun bir ederi var. p.tesi 3,27 tl den dönen bir parayı çarşamba sabahı 2,98tl'ye çekerseniz onu tekrar yatırım için cazip hale getirirsiniz. mb 200-300 bandında faiz artırımı ile çıksaydı 3.15- 3.20 bandında çakılırdı.
29 Ocak 2014 Çarşamba, 12:49 Misafir merkez bankası birkaç gün erken davrandı fed in kararını beklemeliydi döviz kurları tekrar aynı seviyelere gelecek ve faiz artırımı beklenen etkiyi göstermeyecek