Advertisement

Bakır fiyatları, stoklar düşerken ve yatırımcılar Fed'in 2 günlük toplantısının sonuçlarını beklerken yükselerek, Şubat'tan bu yana en uzun kayıp serisini kesti.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 kadar yükselerek 7,167 doları buldu ve Tokyo saatiyle 10:57 itibarıyla 7,163 dolardan işlem gördü. Dün 10 Aralık'tan beri en düşük gün içi seviye olan 7,135 dolar ile düşüşün 5. gününe girdi. Bugünün kazançları bu ayki gerilemeyi yüzde 2.7'ye indirdi.

Bloomberg'in 10 Ocak'taki anketine göre, Fed aylık tahvil alımını önümüzdeki 6 toplantının her birinde 10 milyar dolar azaltarak programı Aralık'tan önce bitirecek. Politika yapıcıları Aralık'ta aylık tahvil alımını 10 milyar dolar azaltarak 75 milyar dolara indirdiklerini açıklamışlardı.

"Fed toplantısı öncesinde ufak bir artış oldu," diyen Nihon Unicom Inc.'nin araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, "Piyasa azalan LME stokları ve stokların daralacağı endişeleriyle desteklendi," diye görüş bildirdi.

Mart vadeli kontrat New York'taki Comex'te yüzde 0.2 yükselerek pound başına 3.285 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli kontrat Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yatay seyrederek ton başına 51,000 yuan seyretti. Çin piyasaları 31 Ocak'tan 6 Şubat'a kadar tatil sebebiyle kapalı olacak.

LME'de nikel son beş günde ilk kez tırmanırken, alüminyum, çinko ve kurşun yatay seyretti. Kalay düştü.