Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), futbolculara verilen en iyi takma adlar arasında, eski futbolcu "Şeytan" lakaplı Rıdvan Dilmen'i de gösterdi.

UEFA'nın internet sitesinde yer alan haberde, taraftarların hayranlığını kazanarak çeşitli yaratıcı lakaplarla çağrılmaya başlanan futbolculardan en iyilerinin takma adlarına yer verildi.

UEFA bünyesinde çalışan gazeteciler ile sosyal medya sitesi Twitter'daki takipçilerinin fikirlerine başvurularak hazırlanan listede, oynadığı futbolla Türk futbolseverlerin beğenisini toplamış eski futbolcu "Şeytan" lakaplı Rıdvan Dilmen de yer aldı.

Haberde, Dilmen'in Fenerbahçe'nin 1990'lı yıllardaki favori futbolcusu olduğu vurgulanırken, "Muğlaspor'da oynadığı dönemde kıvraklığı, çabukluğu ve fevkalade kurnazlığı nedeniyle o dönemki teknik direktörü Kemal Dirikan tarafından 'Şeytan' lakabını almıştır" ifadesi kullanıldı.

Rıdvan Dilmen dışında Türkiye'de bir dönem oynayan yabancılardan Beşiktaş forması giymiş Portekizli Ricardo Quaresma'nın ülkesinde gençlik döneminde sahada yaptığı farklı hareketler nedeniyle "Harry Potter" olarak çağrıldığı da hatırlatıldı.

Galatasaray'da 2008-11 sezonları arasında forma giyen Avustralyalı Harry Kewell'in topa sihirli dokunuşları ve kökeni nedeniyle taraftarlarca layık görüldüğü "Oz Büyücüsü" lakabının özellikle Türk taraftarlarca benimsendiği vurgulandı.

İlginç lakaplar arasında Manchester United'ın eski futbolcusu Norveçli Ole Gunnar Solskjaer'in "Bebek yüzlü katil", Rus futbolcu Aleksandr Kokorin'in Kanadalı pop şarkıcısına benzerliği nedeniyle "Bieber", Arjantinli oyuncu Javier Zanetti'nin dayanıklılığı ve istikrarı nedeniyle "Traktör" takma adları da gösterildi.