Advertisement

Dünyanın en büyük para yönetici şirketi BlackRock, Türkiye'de 16 bankadan oluşan bankacılık endeksinin son beş yılda ilk defa defter değerinin altına inmesi ile, Türk finansal şirketlerine yatırım yapmayı uygun gördüğünü açıkladı.

Bloomberg verilerine göre, Türkiye bankalarının dahil olduğu endeksin defter değeri, Türkiye saati ile 15:07'de 0.98'e geriledi. Endeksin 1.0 seviyesinin altına en son düşüşü, 2009'un ilk çeyreğinde gerçekleşmiş ve endeks 0.96'ya gerilemişti. BIST 100 Endeksi ise yine aynı saatlerde yüzde 0.07 düşüşle 62,042.15 puan olarak kaydedildi.

Türk bankalarının üzerindeki baskı, Merkez Bankası'nın bir haftalık repo faiz oranını yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmesi ve yılın başlarında tüketici kredilerinde getirilen kısıtlamaların ardından giderek artıyor. BlackRock'a göre gerçekleştirilen faiz artırımı, Merkez Bankası ve Türkiye'ye yönelik yatırımcı güvenini artıracaktır.

Londra merkezli BlackRock'ta portföy yöneticisi olan Sam Vecht, "Türkiye için tavsiyemiz 'overweight', özellikle de finansal hisselere" derken, faiz artırımının Türkiye ekonomisini kısa vadede yavaşlatacağını da belirtti.

Geçtiğimiz hafta Halkbank hisseleri yüzde 10'un üzerinde kayıp yaşarken, Bloomberg verilerine göre Avrupa'daki gelişen ülkeler içerisindeki en zayıf banka konumuna geldi. BlackRock, Borsa İstanbul verilerine göre, dün 165,000 Halkbank hissesi daha alırken, devlet kuruluşu olan bankadaki payını yüzde 5'e çıkardı ve Türkiye hükümetinin ardından Halkbank'ın en büyük hissedarlığını pekiştirdi.

Halkbank CEO'su 17 Aralık'ta, yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Banka'dan Borsa İstanbul'a 13 Ocak'ta yapılan açıklamada, CEO'nun tutukluluk durumunun, bankanın faaliyetleri açısından endişe yaratmadığı belirtildi.