Advertisement

Sanayi metalleri, dünyanın en büyük tüketicisi Çin'de imalatın gerilemesi ve Fed'in tahvil alımını azaltmasıyla düştü ve 2010'dan beri en kötü senesini kaydediyor. Alüminyum 4 senenin en düşük seviyesine geriledi.

HSBC Çin İmalat Endeksi Ocak'ta Aralık'taki 50.5 puandan 49.5 puana gerileyerek, Bloomberg beklentisi olan 49.6 puanın da altında kaldı ve gerilemeye işaret etti. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren Ocak ayı toplantı sonrasında, parasal genişleme (QE) olarak bilinen tahvil alım programını aylık 75 milyar dolardan 65 milyar dolara düşürdü ve kademeli olarak azaltma planına bağlı kaldı.

Londra merkezli Xconnect Trading Ltd.'nin satış müdürü Mark Newson-Smith, "Fiyatlar Çin'den gelen zayıf verilerle boğuşurken, gelişen piyasalardaki sorunlar güveni düşürdü," diye görüş bildirdi.

3 ay vadeli alüminyum kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.8 düşerek Temmuz 2009'dan beri en düşük seviye olan ton başına 1,729 doları bulmasından sonra ton başına 1,726.75 dolardan işlem gördü. LME Endeksi'ndeki 6 büyük sanayi metalleri bu ay yüzde 2.7 gerileyerek, 2010'dan beri en kötü yıl başlangıcını kaydetti. Çin'de finansal piyasalar yarından itibaren tatil sebebiyle 1 haftalığına kapalı olacak.

Newson-Smith, "Çin Yeni Yılı hacimleri düşürdü ve Fed'in teşvik azaltımıyla çakıştı," diye ekledi.

Türkiye, Güney Afrika ve Hindistan bu hafta paralarını desteklemek için faiz artırımına gittiler. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu hafta yüzde 2 geriledi. Londra merkezli FastMarkets.com'un analisti William Adams, azalan teşviğin, "eninde sonunda para maliyetini artıracağını ve bunun da finansman anlaşmalarının uygulunabilirliğine etki edeceğini ve bu durumun da alüminyum, çinko, nikel ve muhtemelen bakırı vuracağını," söyledi.