Advertisement

Japonya'da enflasyon Aralık'ta hızlandı, sanayi üretimi arttı ve işçilerin talep göstergesi güçlendi. Veriler, başbakan Shinzo Abe'nin 20 yıldır devam eden durgunluğu sonlandırma mücadelesinde kazançlara işaret etti.

Taze gıda hariç fiyatlar yıllık bazda yüzde 1.3 artarak, Bloomberg'in 32 analistinin medyan tahmini olan yüzde 1.2'nin ğzerinde geldi. Sanayi üretimi bir önceki aydan yüzde 1.1 büyürken, iş arayan herkes için açık olan pozisyon sayısı 1.03 ile Ekim 2007'den bu yana ilk kez 1'in üzerine çıktı.

Japon ekonomisi, bahardaki işverenler ve işçiler arasındaki müzakereler ve tüketici harcamalarını tehdit eden Nisan'daki satış vergisi artışı konularında sınavdan geçecek. Enflasyonu telafi edecek ücret artışı olmadan, hanehalklarının alım gücü azalıyor.

Yükselen fiyatlar ve yaklaşan satış vergisi artışının tüketicilerin cebini vuracağını söyleyen JPMorgan Chase&Co'nun kıdemli ekonomistlerinden Masamichi Adachi, "Top artık kârlarını ücret artışı ve sermaye harcamasına çevirmesi gereken şirketlerde" dedi.