Advertisement

Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya devam etmesinin ardından Hint rupisi ve Türk lirası gibi gelişmekte olan ülke paralarındaki zayıflamayı değerlendiren Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Raghuram Rajan, küresel politika koordinasyonunda bozulma uyarısında bulundu.

Eski bir IMF başekonomisti olan Rajan, en gelişmiş ekonomiler ve önde gelen gelişmek olan ülke maliye bakanları ve merkez bankacılarının Sidney'deki buluşmasının öncesinde politika yapıcılar arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulundu. Fed'in 29 Ocak'taki toplantısının ardından yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ekonomilere hiç değinilmedi.

"Uluslararası parasal işbirliğinin kırıldığını" söyleyen Rajan, Bloomberg TV Hindistan'a verdiği röportajında, "Sanayi ülkeleri bunu korumak için kendi üzerlerine düşeni yapmalı. Bu noktada işin içinden çıkıp 'Biz yapmamız gerekeni yapalım, siz de ayak uydurun' diyemezler" dedi.

Fed'in Büyük Depresyon'dan bu yanaki en kötü resesyondan toparkanmayı hızlandırmak için uyguladığı aylık tahvil alımlarını bu ay bir kez daha azaltırken, Rajan bu hafta Türkiye ve Güney Afrika merkez bankacılarının da yaptığı gibi faiz artırdı. Arjantin'den Rusya'ya birçok ülkenin para birimlerinin sert satışlar görmesiyle gelişen piyasa hisseleri 2008'den bu yana en kötü yıl başlangıcını yaptı.

Rajan, "Neyse ki IMF bu söylemi üretmeyi bıraktı, ancak gelişmiş ekonomiler hâlen 'Biz elimizden geleni yapacağuz, piyasalarda ayak uyduracak ve siz de ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz' demeye devam ediyor" diyerek, "Daha iyi bir işbirliğine ihtiyacımız var ve maalesef henüz böyle bir şey görünürde yok" dedi.