Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük tüketicisi Çin'deki ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla metale olan talebin düşeceği endişeleriyle Haziran'dan bu yana en sert aylık düşüşüne doğru ilerliyor. Alüminyum 4 senenin en düşük seviyesinde işlem gördü.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.3 kayıpla Tokyo saatiyle 15:48'de ton başına 7,076 doları bularak, bu ayki düşüşünü yüzde 3.9'a getirdi. Metal 8 gün üst üste düşerek Aralık 1998'den beri en uzun gerilemesini kaydetti. Çin ve Güney Kore olmak üzere Asya'daki birçok piyasa tatil sebebiyle kapalı olacak.

Çin'de Ocak ayı için resmi imalat verilerinin yarın açıklanması bekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ABD ekonomisi 4. çeyrekte yüzde 3.2 büyüdü.

"Toparlanan ABD ekonomisi, düşen LME stokları, Çin'in gerileyen imalatının aşağı yönlü baskısı ve Fed'in tahvil alımı azaltımı piyasaların kafasını karıştırıyor," diyen Fujitomi Co.'nun analisti Kazuhiko Sato, "Çinli traderların yokluğunda çok yoğun bir işlem günü olmayacak," diye ekledi.

Resmi verilere göre, LME stokları dün yüzde 0.8 düşüşle Aralık 2012'den beri en zayıf seviye olan 316,200 tona indi. Bu ay düne kadar LME'nin altı büyük metal endeksi yüzde 3.3 kayıpla, 2010'dan beri seneye en kötü başlangıcını yaptı.

Mart vadeli bakır kontratı New York'taki Comex'te yüzde 0.4 gerileyerek pound başına 3.2135 dolardan işlem gördü. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası 6 Şubat'a kadar kapalı kalacak.

Londra'da alüminyum dün ton başına 1,721.85 doları bulmasından sonra Temmuz 2009'dan beri en düşük seviye olan ton başına 1,724.50 dolara indi. Metal düşüşün 10. gününe girdi.

LME'de çinko, kalay ve nikel de zayıflarken, kurşun yatay seyretti.