Advertisement

Euro Bölgesi enflasyonu, düşen enerji fiyatlarıyla Avrupa Merkez Bankası'nın Ocak hedefinin yarısının altında seyrederek, politika yapıcıların gelecek hafta faiz oranlarını düşüreceği algısı arttı.

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'daki istatistik ofisine göre, tüketici fiyatları Aralık ayındaki yüzde 0.8'lik artışın ardından yıllık oranda yüzde 0.7 yükseldi. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 0.9'luk bir artış bekleniyordu. Bu oran art arda dördüncü kez yüzde 1'in altında gelmiş oldu. Frankfurt merkezli merkez bankası enflasyonu yüzde 2'nin altında tutmak istiyor.

Almanya'nın 2 yıllık tahvil faizleri dün, Avrupa'nın en büyük ekonomisindeki enflasyonun tahminlerin altında gelmesiyle Kasım'dan beri en düşük seviyeye geriledi.  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, enflasyonun yüzde 0.7'ye yavaşlamasından sonra, gösterge oranı Kasım ayında rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'e indirdi.

"Euro Bölgesi'nin büyüme görünümü iyileşirken, bankacılık sektöründe devam eden sorunlar büyüme ve enflasyonda duraklatıcı etki yaratacak," diyen Londra merkezli BNP Paribas SA'nın ekonomisti Colin Bermingham, "Bu durum AMB'nin harekete geçmesi için yeni bir baskı oluşturacak," diye ekledi.

Bugün gelen verilerde enerji fiyatları Aralık'ta durgunlaşmasından sonra yüzde 1.2 düştü. Çekirdek enflasyon yüzde 0.7'den yüzde 0.8'e yükseldi.