Advertisement

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması'nın İngilizce, Farsça ve Türkçe olarak imzalandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde Tahran'a gerçekleştirdiği ziyarette, tercihli ticaret anlaşmasının iki ülke başbakanlarının katıldığı törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh'in imzaladığı hatırlatıldı.

Bazı basın yayın organlarında, söz konusu törende Zeybekci'nin anlaşma metninin Farsça olması nedeniyle imza atmaktan imtina ettiği şeklinde haberlerin yer aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu anlaşma İngilizce, Farsça ve Türkçe olarak, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh tarafından imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmanın imza töreninde İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh zaman darlığı nedeniyle anlaşmanın her üç dilde imzalanmasını, ancak teamüllere uygun olarak bütün sayfaların paraflanması uygulamasının bilahare yapılmasını teklif etmiş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de hem imzanın hem de anlaşmanın her sayfasının paraflanmasını istemiştir. Söz konusu anlaşma, Sayın Başbakanımızın da uygun görmesiyle bu çerçevede imzalanmış ve paraflanmıştır."

AA