Advertisement

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Bulgaristan makamları tarafından verilmesi gereken 125.000 adet Bulgaristan transit geçiş belgesinden yalnızca 5.000 adedinin verilmesi nedeniyle, Bulgaristan üzerinden transit geçişin durduğunu açıkladı.

UND, taşımacıların Yunanistan-Makedonya-Sırbistan güzergahını kullanabileceklerini belirterek, Bulgaristan güzergahı için kullanılamayan geçiş belgelerinin, Yunanistan üzeri transit güzergahta kullanabileceğini ifade etti.

UND tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"2014 yılında Bulgaristan ile teati edilmiş olan tüm geçiş belgelerinin Bulgar makamlarına teslim edilmesine rağmen, Bulgaristan makamlarınca 2014 yılının ilk yarısı için taşımacılarımıza verilmesi gereken 125.000 adet Bulgaristan transit geçiş belgesinden yalnızca 5.000 adedi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza (UDHB) teslim edilmiştir.

Yapılan tüm girişimlerimize rağmen Bulgaristan tarafınca, transit geçiş belgelerinin tümünün ülkemize teslim edilmesine yönelik olumlu bir adım atılmadığından, Bulgar tarafına verilmek üzere teati edilmiş olan geçiş belgelerinin 30.01.2014 tarihinden itibaren U-Net Otomasyon Sistemi üzerinden kullanıma kapatılacağı Bulgar tarafına bildirilmiştir.

30.01.2014 tarihine kadar ülkemiz nakliyecilerine Bulgar tarafınca tahsis edilmiş olan transit belgelerinin Sofya Büyükelçiliğimize teslim edilmediği tespit edilmiştir.

Bakanlığımız UDHB nezdindeki girişimlerimiz sonucunda, Türk taşıtlarının Türk ve Bulgar gümrük kapılarında beklemekte oldukları dikkate alınarak; Türk plakalı taşıtların Yunanistan üzeri taşımalarını devam ettirebilmelerini veya yurda dönüş yapabilmelerini sağlamak amacıyla Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi çerçevesince, Bulgaristan üzerinden taşıma yapmak için

-Geçiş belgesi almaya hak kazanmış olan,
-Daha önce geçiş belgesi tahsis edilmiş olan veya
-Yurt dışına çıkış yapmış ülkemize dönüş yapacak olan taşıtlara,

İade sistemine dahil olup üzerinde kayıtlı bulunan tüm geçiş belgelerinin dönüşlerinde iade alınmaları kaydıyla (Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'nın ikinci bir talimatına kadar) Yunanistan üzeri kullanılabilecek güzergah geçiş belgelerinin tahsis edilmesi talebimiz, Bakanlığımızca kabul edilmiştir.

Buna göre; nakliyecilerimiz, Kapıkule veya Hamzabeyli sınır kapıları yerine; İpsala sınır kapısı üzerinden Yunanistan-Makedonya-Sırbistan güzergahını kullanabilecek; Bulgaristan güzergahı için kullanamadıkları geçiş belgelerini, Yunanistan üzeri transit güzergahta kullanabilecektir."

Burak Karagöz
BloombergHT Muhabiri
bkaragoz@bloomberght.com