Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:20'de güncellendi)

Rusya, gelişen piyasalardaki düşüşün Ocak 2028 vadeli tahvillerin faizleri rekor seviyelere çıkarmasından sonra iki hafta üst üste tahvil ihalesi iptal etti.

Finans Bakanlığı internette bugün yaptığı açıklamada, "piyasa durumlarını analiz ettikten" sonra ihaleyi iptal etme kararını aldığını belirtti. Geçen senenin sonunda yayımlanan takvime göre, hükümet bu çeyrekte 275 milyar rublelik (7.8 milyar dolar) tahvil ihalesi yapmayı planlıyor.

Fed'in tahvil alımını azaltırken Çin'de yavaşlamaya dair işaretlerle, daha riskli olan gelişen piyasa varlıklarına olan talep azaldı. 2028 vadeli tahvilin faizi 30 Ocak'taki rekor seviye olan yüzde 8.58'den 1 baz puan düşerek yüzde 8.44 olarak kaydedildi.

Bloomberg verilerine göre, Rus rublesi bu yıl yüzde 6.9 zayıflayarak, 24 gelişen piyasa arasında Arjantin pesosundan sonra en kötü performansı sergileyen para birimi oldu.

ABD'deki fabrikaların Ocak'ta 8 ayın en yavaş hızında genişlediğini gösteren verilerin "hayal kırıklığı" yarattığını belirten Paris merkezli BNP Paribas'ın yetkilisi Martial Godet, "Piyasalar şu anda zayıf denilebilecek seviyelerdeki ABD ve gelişen piyasa büyümelerini fiyatlıyor," diye görüş bildirdi.

(16:20'de güncellendi)