Advertisement

Türk Telekom, 2013 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grubun gelirleri hem sabit hem de mobil tarafta artış göstererek 13,2 milyar liraya ulaştı, konsolide bazda Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) 5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Türk Telekomdan yapılan açıklamaya göre, grubun geçen yıl genişbant müşteri sayısı yıllık net 300 bin artışla 7,3 milyona, fiber abone sayısındaki artış ivme kazanarak 624 bine ulaştı. Mobil segmentte ise kazanılan 1 milyon net yeni müşteri ile toplam mobil abone sayısı 14,5 milyon oldu.

Açıklamada, 2013 yılı sonuçlarına ilişkin görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, Türk Telekom Grubu'nun bir yılı daha gelirlerini ve müşteri sayısını artırarak tamamladığını vurguladı. 2013 yılında müşteri sayılarını mobilde 1 milyonun üzerinde, geniş bantta ise 300 bin artırarak konsolide 13,2 milyar lira gelir elde ettiklerine dikkati çeken Aslan, gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturan mobil ve geniş bandın, büyümenin itici gücü olmaya devam ettiğini dile getirdi.

- "Büyüme ivmesini yıl boyu sürdürdük ve dördüncü çeyrekte güçlü bir kapanış yaptık"

"2013 Türk Telekom Grubu için abone yılı oldu" değerlendirmesini yapan Aslan, büyüme ivmesini yıl boyu sürdürdüklerini ve dördüncü çeyrekte güçlü bir kapanış yaptıklarını ifade etti. Mobilde, 2013'ün önceki çeyreklerine kıyasla net abone artışının yaklaşık iki katına çıkarak son çeyrekte 418 bin olarak gerçekleştiğini aktaran Aslan, şunları kaydetti:

"2013 yılının son çeyreğinde gerçekleşen net abone artışının dörtte üçünden fazlasını faturalı hatları tercih eden aboneler oluşturdu ve faturalı abone oranımız pazardaki en yüksek oran olan yüzde 45'e yükseldi.

Sabit tarafta çok güçlü bir yılı geride bıraktık. Fiber abone sayısı 624 bine ulaştı. Yılın son çeyreğinde 140 bin net geniş bant abone artışı ve yılsonu itibari ile toplam 7,3 milyon geniş bant abonesi ile geniş bant pazarındaki liderliğimizi güçlendirdik. Dünya sabit ses pazarında görülen düşüş trendine rağmen, Türk Telekom olarak biz sabit sesteki düşüşü proaktif olarak yönetmeye devam ettik.

Bu kapsamda android tabanlı ve benzer akıllı telefonların tüm öne çıkan özelliklerine sahip yenilikçi bir akıllı ev telefonu olan TT E4'ü müşterilerimize sunduk. Çalışmalarımızın sonucu olarak toplam sabit erişim hattı sayısı 2013'un son çeyreğinde, çeyrekten çeyreğe neredeyse aynı kaldı."

- "2013 yılında 2,2 milyar lira yatırım yaptık"

Aslan, 2013 yılında büyümenin devam etmesi için şebeke genişleme ve güncellemeleri başta olmak üzere 2,2 milyar lira yatırım yaptıklarını vurguladı. Eve/binaya kadar ulaşan fiber hane sayısının 2,5 milyona, mobil baz istasyonu sayısının ise yıllık yüzde 14 büyüyerek 27 bin 400'e yükseldiğine işaret eden Aslan, "Hızlı 3G ağımızla 3G nüfus kapsama oranımızı bir yıl içinde yüzde 79'dan yüzde 84'e çıkardık. 2013 yılında karşılaştığımız zorluklara rağmen büyümeye devam ettik" bilgisini verdi.

Bu başarının Türk Telekom Grubu ailesinin her bir üyesinin gayretleriyle mümkün olabildiğini ifade eden Aslan, başarılarına yaptıkları katkılar nedeniyle çalışanlarına ve tüm diğer paydaşlarına da teşekkür etti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Şubat 2014 Çarşamba, 17:53 Misafir sabit telefonlardan aldıkları yüksek abonelik ücretini, başka bir firma da alsa bu kadar kar ederdi. az bile kazanıyorlar!