Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Aralık ayında beklentilerin üstünde genişledi.

Washington'daki Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilerde, yüzde 12 büyüyerek 38.7 milyar dolar gelen dış ticaret açığının, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı olan 36 milyar doların üstünde geldiği gözüktü. İhracat Kasım'daki artışın ardından düşerken, ithalat artan tüketici talebiyle yükseldi.

ABD'de yabancılara petrol ürünleri satışı Aralık'ta zirveye çıkarak en iyi senesini tamamladı. Aynı zamanda, dünyanın en büyük ekonomisinin rakiplerinden daha hızlı genişleyeceği ihtimali, ithalatı tırmandıracak bir faktör olarak görülüyor.

Verilerden önce, "2014'te iki önemli faktör olacak," diyen Birmingham merkezli Regions Financial Corp.'un şef ekonomisti Richard Moody, "Eğer tüketici harcamaları büyümesinde daha iyi bir ivme yakalarsak, bu ithalatın daha hızlı artmasına yol açacaktır. İhracatta ise enerji en önemli faktör olacak," diye görüş bildirdi.

Moody, "nette, dış ticaret bu yıl büyüme için nötr olmalı," diye ekledi.

Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahminleri dış ticaret açığının 36 milyar dolar olacağı şeklindeydi. Tahminler 31 milyar dolar ile 42.5 milyar dolar arasında değişti.