Advertisement

-ABD'de işsizlik başvuruları 3 hafta sonra azaldı

ABD'de işsizlik başvuruları, işverenlerin işçi taleplerini karşılayabilmesiyle beklentiden iyi gerçekleşerek, son üç haftada ilk defa azaldı.

Başvurular 1 Şubat'ta sona eren haftada 20,000 azalarak, 331,000'e geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı başvuruların 335,000 seviyesinde olacağı yönündeydi.

-Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB), bugünkü toplantısında, yetkililerin enflasyonun uzun süre düşük kalabileceği endişelerini bir kenara bırkmayı tercih ederek, politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Bugün Frankfurt'ta toplanan 24 üyeli Yönetim Konseyi, politika faizi olan temel refinansman faizini, Bloomberg'in anketine katılan 66 ekonomistin 62'sinin tahminine paralel olarak, yüzde 0.25'te tuttu. AMB ayrıca mevduat faizini sıfır ve marjinal borç verme faizini ise yüzde 0.75'te bıraktı.

-İngiltere faizi değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark  Carney ve ekibi, faizlerin yakın zamanda artabileceği algısı yaratmadan İngiltere ekonomisindeki güçlenmeyi tahminlerine yansıtmanın yolunu arıyor.

BOE yetkilileri, önümüzdeki hafta yayınlanacak yeni çeyrek dönemlik ekonomik görünüm raporunu hazırlıyor ve işsizlik oranının, neredeyse faiz artışı için eşik olarak gösterilen düzeye kadar gerilemesinin ardından beklentileri nasıl yöneteceklerini görüşüyor. Carney, acil durum teşvik politikalarını sonlandırmak için bir acelesinin olmadığını söylüyor ve ekonomistler bugünkü para politikasında Para Politikası Komitesi faizi bugün yüzde 0.5 ile rekor düşük düzeyde bıraktı.

-ABD dış ticaret açığı beklentilerin üstünde arttı

ABD'de dış ticaret açığı Aralık ayında beklentilerin üstünde genişledi.

Washington'daki Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilerde, yüzde 12 büyüyerek 38.7 milyar dolar gelen dış ticaret açığının, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı olan 36 milyar doların üstünde geldiği gözüktü. İhracat Kasım'daki artışın ardından düşerken, ithalat artan tüketici talebiyle yükseldi.

-ABD hisseleri "işsizlik başvuruları" ile yükseldi

ABD hisseleri, işsizlik başvurularının gerilemesi ve yatırımcıların Walt Disney Co. ve General Motors Co. gibi firmaların bilançolarına ağırlık vermeleri ile yükselerek, haftalık kayıpları azaltırken, gösterge endeksler bu yılın en büyük yükselişini yaşıyor.

Standard  Poor's 500 Endeksi yüzde 1.1 tırmanarak New York saati ile 14:56'da 1,771.18 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 165.63 puan, yani yüzde 1.1 artışla 15,605.86 puanda ve 18 Aralık'tan bu yana en dik yükselişe hazırlanıyor.. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 12 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri yükselişi 2. güne taşıdı

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranlarını rekor düşük seviyede tutarak değiştirmemesi ve Daimler AG, Volvo AB gibi şirketlerin beklentinin üzerinde kâr açıklamaları ile yükselişi ikinci güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 yükselerek günü 322.77 puandan tamamladı ve 19 Aralık'tan bu yana en dik tırmanışı gerçekleştirdi. Endeks bu yıl genelinde, Çin ekonomisinin yavaşlaması, gelişen ülke paralarındaki düşüşler ve Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya devam etmesi ile yüzde 1.7 kaybetti.

-Euro AMB sonrasında hızlı yükseldi

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika faizinde değişikliğe gitmemesiyle dolar karşısında son iki haftanın en dik tırmanışını kaydetti.

Euro dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 14:45'te 1.3605 dolar oldu ve 23 Ocak'tan bu yana en dik artışı kaydetti. Euro yen karşısında ise, 4 Şubat'ta 136.23 yen ile 22 Kasım'dan bu yana en düşüğe gerilemesinin ardından, bugün yüzde 0.7 prim yaptı ve 138.27 seviyesinde. Dolar yen karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 101.67 yenden işlem görüyor.

-Altın bir haftanın zirvesine hareketlendi

Altın New York'ta, ekonomik büyümenin yavaşlayabileceği endişelerinin arttığı bir ortamda, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in varlık alım programının görünümüne çevirmeleri ile birlikte, bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine doğru yükseldi. Gümüş, Ağustos ayından bu yana en uzun süreli çıkışını gerçekleştirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 08:15'te, ons başına 1,260.50 dolara çıktı. Metal dün 1,274.50 dolar ile 27 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 49 altındaydı. Spot altın yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,260.82 dolara ulaştı.

-Petrol "işsizlik başvuruları" ile yükselişin 3. gününde

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD'de işsizlik başvurularının son üç haftada ilk defa azalması ile, yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Mart vadeli WTI petrolün varil fiyatı, New York Mercantile Exchange'de yerel saat ile 12:59'da, 38 sentlik artış ile 97.76 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 6.4 altında seyretti.

Mart vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 72 sent, yani yüzde 0.7 yükselerek Londra merkezli ICE Futures Europe'ta 106.97 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 2.7 aşağısında seyretti. Brent ve WTI arasındaki fark, ICE Borsasında, 9.21 dolara genişlerken, fark dün 8.87 dolardı.