Advertisement

Templeton Emerging Markets Group'un başkanı Mark Mobius, gelişen piyasalar endeksinin 5 ayın en düşüğüne gerilemesi ve gelişmekte olan ülke paralarının sert düşüş kaydetmesinin ardından hâlâ daha gelişen piyasalarda en kötünün geride kalmadığını savundu.

Olumsuz beklentilerin ön planda olduğunu ve o nedenle de satışların artmasının beklenebileceğini söyleyen Mobius, "Şu aşamada izliyoruz ancak almıyoruz. Fiyatlar düşebilir ya da istikrar sağlamaları zaman alabilir" dedi.

Gelişen piyasalara 40 yıldan uzun süredir yatırım yapan ve gelişen piyasaları savunan Mobius'un sunduğu görünüm, BRIC kavramını ortaya atan ve bu hafta sert düşüşlerin alım fırsatı yarattığını söyleyen Jim O'Neill'inkiyle çelişiyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 22 Ekim'deki zirvesinden yüzde 11 düştü ve MSCI DÜnya Endeksi ile 5 yılın en yüksek negatif farkına sahip.

Gelişen piyasa varlıkları, Çin ekonomisindeki yavaşlama, Hindistan'dan Türkiye'ye merkez bankalarının faiz artırmasına neden olan zayıf para birimleri ve Fed'in tahvil alımlarını azaltımından ötürü değer kaybediyor. Yatırımcılar 5 Şubat'ta sonlanan haftada gelişen piyasa hisselerinden 6.4 milyar dolarlık çıkış yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Şubat 2014 Cuma, 10:47 Misafir bu insanların yorumlarının piyasaları kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme amaçlı olduğu kanısındayım nedense her toparlanma evresinde buna benzer kişilerden kehanetler ve ardından düşüşler yaşanmakta ...