Advertisement

(12:25'te güncellendi)

Altın Londra'da, Fed'in varlık alım programının görünümüne ilişkin ipuçları sağlayabilecek ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi, Çin piyasalarının 1 haftalık tatilin ardından yeniden açılması ile birlikte, fazla değişmedi ve haftalık kazanca yöneldi. Gümüş Aralık ayından bu yana en uzun rallisini sonlandırdı.

ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdamın Ocak ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Aralık ayında Ocak 2011'den bu yana en yavaş artışını göstermesinin ardından, daha hızlı bir artış göstermesi bekleniyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi dün üç haftanın en düşük seviyesine inmesinin ardından fazla değişmedi.

Altın geçen yıl, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmelerinin ardından, 2000 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda düştü. Fed, geçen haftaki toplantısında, ekonomideki iyileşme işaretleri ile birlikte, aylık varlık alımlarını 10 milyar dolar daha düşürme kararı aldı. Çin'de Şanghay Altın Borsası'nın gösterge altın kontratının işlem hacmi, 30 Ocak'ta iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine düşmesinin ardından bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Çin'de piyasalar 31 Ocak'tan bu yana kapalıydı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, "Altın, yaklaşmakta olan istihdam verisi öncesi, göreceli olarak dar bir işlem bandında yatay seyrediyor," dedi ve "ABD istihdam verileri metal fiyatlarının yönü konusunda önemli olacak. Çin'in açılması fiyatlara destek sağlayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.2 yükselişle, Londra saati ile 09:51'de, ons başına 1,260.58 dolara çıktı. Metal bu hafta yüzde 1.3 yükseldi. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,260.40 dolara çıktı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 22 altındaydı.

İstihdam Verileri

ABD'de bugün Çalışma Bakanlığı'nın açıklayacağı Ocak ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 180,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise 2008'den bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 6.7'de kalması öngörülüyor.

Londra'da UBS AG analisti Edel Tully, "Bugünkü istihdam verisi altın için çok önemli," dedi ve "Altının kötü verilere ihtiyacı var. Beklentilerin altında bir veri, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceği beklentilerinin sorgulanmasına neden olur ve metal 1,300 doalra doğru hareketlenebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 0.7 düşüşle ons başına 19.8299 dolara geriledi. Metal dün itibariyle beş gün üst üste yükselerek 27 Aralık'tan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi ve bu haftaki yüzde 3.3'lük çıkışı ile Aralık'tan bu yana en hızlı haftalık kazancına yönlendi. Palladyum yüzde 0.5 değer kazanarak ons başına 713.94 dolara ulaştı. Platin yüzde 0.7 primle ons başına 1,385.25 dolara geldi.

Güney Afrika'da en büyük üç platin üreticisi ile işçi sendikası arasında, grevi sonlandırmaya yönelik görüşmelerde anlaşmaya varılamadı ve görüşmelerin tekrar ne azaman başlayacağı konusunda bir tarih verilmedi. Anglo American Platinum Ltd., Impala Platinum Holdings Ltd. ve Lonmin Plc, grevden dolayı toplam gelir kaybının 180 milyon dolar olduğunu kaydetti.

(12:25'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Şubat 2014 Cuma, 12:09 Misafir 15:30 1230 ons haberiniz olur?2250 görür?