Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün akşam Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Kurdaki artışın gerekçesinin olmadığını, spekülatif amaçlı bir süreç olduğunu söyleyen Zeybekci Türkiye'de kimsenin faizlerin artmasını istemeyeceğini, kendisinin de istemediğini ifade etti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin Fed'in kararlarına en az tepki veren ülkelerden biri olduğunu ve borçlanma faizleriyle ilgili hassasiyetin devam ettiğini açıkladı. Merkez Bankası'nın son yaptığı operasyonu desteklediklerini belirten Zeybekci Banka'nın aldığı kararlarda bağımsız olduğunu ve bu alanda tek yetkili olduğunu vurguladı ve Merkez Bankası'nın faiz kararının tek başına başarılı olduğunu söylemenin yanlış olacağını belirtti.

- Türkiye'nin kriz üretecek bir ekonomisi yok

Zeybekci ihracatla ve istihdamla ilgili yeni projeler olduğunu açıkladı ve Türkiye'nin Avrupa'nın ilk 3 ekonomisinden biri olması gibi devam eden hedeflerin olduğundan söz etti. Türkiye'de kesinlikle bir kriz olmadığını ve Türkiye'nin kriz üretecek bir ekonomisinin olmadığını ifade Eden Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz uygulamasını A planı olarak ortaya koymanın yanlış olacağını ve sermaye hareketlerinin kısıtlanmasını beklemenin Türkiye'ye haksızlık olacağını açıkladı.

Türkiye'nin büyümesine etki edecek bir şey görmediğini söyleyen Zeybekci büyümede orta vadeli hedefi rahatlıkla tutturacaklarını belirtti. Zeybekci Türk lirasının gerçek değerini bulma hareketinin ihracatı olumlu etkileyeceğini açıkladı. Türkiye'nin büyüyen bir ekonomi haline geldiğini ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin parlayan bir yıldız olarak cazibesini sürdüreceğini öne sürdü. Zeybekci Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmasını ilerleteceklerini ve Gümrük Birliği'ni müzakereye açtıklarını açıkladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son olarak, bugüne kadar hiçbir seçimde AKP Hükümeti'nin seçim ekonomisi uygulamadığının altını çizdi.