Advertisement

(16:20'de güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, ülkede tarım dışı istihdamın Ocak ayında beklentinin altında bir artış göstererek üst üste ikinci ayda da beklenenden kötü performans göstermesi ile, dünyanın en büyük ekonomisinin sendeliyor olabileceği söylentilerini ateşlemesi ile yükseldi ve faizler geriledi.

10 yıllık ABD tahvil faizleri son dört günde ilk defa düşüş gerçekleştirdi. Fed, gelişen ekonomiyi işaret ederek, 2013 yılında 85 milyar dolar olan aylık tahvil alımlarını, son iki toplantısında 10'ar milyar dolarlık azaltmalar ile 65 milyar dolara düşürdü.

Deutsche Bank AG sabit gelir işlemleri şefi Gary Pollack, "İstihdam verisi sindirmesi zor bir durum çünkü genel görüş ABD ekonomisinin en sonunda daha güçlü bir büyüme yolunda olduğu yönündeydi. Üst üste iki ayda da bu teoriyi çürütecek kötü istihdam verisi gördük" ifadelerini kullandı.

10 yıllık tahvil faizi 7 baz puan gerileyerek yüzde 2.63'e kadar gerilemesinin ardından, New York saati ile 08:56'da 2 baz puan aşağıda ve yüzde 2.68 seviyesinde kaydedildi. Faizler böylece bu yılın ilk haftalık yükselişini 4 baz puana azalttı.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tarım dışı istihdam 113,000 artarken, Aralık ayı verisi 75,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 180,000'lik artış olacağı yönündeydi. Daha fazla ABD vatandaşının iş gücüne dahil olmasına rağmen, işsizlik oranı yüzde 6.6 ile Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyede.

(16:20'de güncellendi)