Advertisement

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2013 yılı aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı aralık ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2013 aralık ayında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azalırken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2013 yılı aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,3 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise 2013 yılı aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,6 yükseldi.

- Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 1 azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,4, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 0,7 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2013 yılı aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 arttı. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 8,2 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 11 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,4 artarken, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,1 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,2, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,7 arttı.

AA