Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planının sorgulayan Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği yüksek mahkemesinden, programın meşruiyetini kontrol etmesini istedi.

Almanya Anayasa Mahkemesi, Euro Bölgesi'ndeki borç krizini hafifleten AMB girişiminin kaderinin bir bölümünü, Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Mahkemesi'nin ellerine teslim etti. Alman mahkemesindeki hakimler, 6'ya 2 oyla programın meşruiyetine ilişkin şüphelerini dile getirdi.

Yorumu Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi'ne bırakan Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) kararını, yasalara uygun olmadığını düşündüğünü söyleyen mahkeme, "Öte yandan OMT kararının, primer hukuğa uygun olabileceğine hükmedilmesi,  başka bir değerlendirme gerektirebilir" dedi.

Euro Bölgesi'nin dağılacağı tahminlerinin artmasıyla ve AMB Başkanı Mario Draghi'nin euroyu kurtarmak için "ne gerekiyorsa yapma" vaadinde bulunmasının ardından Frankfurt'taki AMB Eylül 2012'de öngörülmedik tahvil alım planının detaylarını açıkladı. Finansal piyasaları sakinleştiren ve henüz başvurulmamış olan program, Euro Bölgesi'nin 2013'ün ortalarında, birliğin en uzun süreli resesyondan çıkmasına yardımcı oldu.

Alman mahkemesinin kararına karşı çıkan 2 üye, davanın "kabul edilemez" olarak düşürülmesi gerektiğini savundu.