Advertisement

ABD'de Ocak ayı tarımdışı istihdam verisinin beklentinin altında gelmesine rağmen, ekonomik büyümenin, tahvil alımlarının azaltımına dayanacak kadar güçlü olduğu düşüncesiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi Ekim'den bu yana en iyi 2 günlük kazancını kaydetti.

Expedia Inc., reklam ve otel rezervasyonlarındaki artışın satışları desteklemesiyle yüzde 14 değerlendi. Apple Inc., şirketin 14 milyar dolarlık hissesini geri alacağı haberi üzerine yüzde 1.4 primlendi. LinkedIn Corp., satış büyümesinin 5. çeyreğinde de yavaşlayacağını söylemesinin ardından yüzde 6.2 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 kazançla 1,797.02 puandan kapandı. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 0.8 artışla, 1 aydır ilk kez haftayı kazançlı sonlandırdı.

İstihdam verisinin dışında genel olarak verilerin ekonomik toparlanmanın devam ettiğini ve ekonominin büyüme oranının güçlenmeyi sürdürdüğünü gösterdiğini söyleyen Wells Fargo Private Bank'ın yatırım genel müdürü Darrell Cronk, "Piyasanın buna bakıp, tek bir rakam Fed'in ne yapmaya çalıştığını değiştireceğini düşündürdüğünü sanmıyorum" dedi.

S&P 500 Endeksi son 2 işlem gününde yüzde 2.6 ralli yaparak 11 Ekim'den bu yana en yüksek artışını kaydetti. Endeks 2 Ocak 2013'ten bu yana ilk kez üst üste yüzde 1'in üzerinde artış kaydetti.