Advertisement

BloombergHT'nin Piyasa Masası programına telefonla katılan Standard & Poor's analisti Frank Gill görünüm değişikliği ardından soruları yanıtladı.

1/3 olasılıkla sert iniş gördüklerini ve Türkiye'nin büyüme hızının kademeli olarak azaldığını söyleyen Frank Gill, büyümenin ortalama yüzde 2.2'nin altında olacağına dikkat çekti. Gill, cari açığa bağlı kırılganlıkların devam ettiğini ve Türkiye'nin cari açık düzeyinin hala çok yüksek olduğunu açıkladı. Gill Türkiye'nin BB+ notunu koruduklarını, sadece görünümünü negatife çevirdiklerini vurguladı.

Gill, önümüzdeki sene 3'te 1 olasılıkla not indirimi olabileceğini, zira öngördükleri sert iniş olursa not indirimine gidebileceklerini kaydetti.

Gill: "Çoğu kriz ödemeler dengesindeki şoklardan oluyor, cari açık kısa vadeli akışlarla fonlanıyorsa bu bir risktir. Gelecek 24 aydaki gelişmeler Türkiye'deki kadar yurtdışındaki seyre de bağlı," diye görüş bildirdi ve son dönemde yaşananların beklemedikleri gelişmeler olduğunun altını çizdi.

Gill rezervlerdeki zayıflamanın baskı yarattığını ve seçimler sonrası doğrudan yabancı sermayenin yöneliminin belirleyici olacağını söyledi ve eğer dünyanın geri kalanından sürekli olarak borçlanılıyorsa sürdürülebilir bir büyümenin çok sağlıklı olmadığını vurguladı.
BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Şubat 2014 Pazartesi, 11:44 Misafir kuruluşunuzun, itibar inişinin hızlı olduğu muhakkak.
10 Şubat 2014 Pazartesi, 11:13 Misafir yabancılar bize sonsuza kadar borç verecek...hiç geri ödemeyeceğiz...hep tüketecegiz...hüloooog!
10 Şubat 2014 Pazartesi, 10:26 selcukkaya2004@yahoo.com türkiye'nin artık bu döviz sendromunu yenmesi gerek. mb'nın yapacakları sınırlıdır. ekonomi olarak yol,köprü,metro yada tünel yapılmasına karşı değilim lakin bir an önce üretim ekonomisine geçilmesi bunlar için önlem ve çaba sarfedilmesi kanaatindeyim. cari açığımız olduğu sürece dövize olan hassasiyetimiz olacaktır. bu açığı kapatmak için yüksek faizle parada toplayabiliriz ama buda kırılganlığımızı artırmaktadır. sonuç 1 okka heryerde 100 dirhem dir. kobiler ve ihraacatçılar derhal desteklenmeli ve zihni sinir masraflı kanal istanbul gibi projelerden vazgeçilmelidir.