Advertisement

Fortune dergisinin internet sitesinde bir yazı kaleme alan PIMCO'nun ayrılmaya hazırlanan CEO'su Muhammed El-Erian, aylık istihdam verisine ait manşet rakamların, istihdam piyasasının gerçek görünümünü yansıtmaya yeterli olmadığını savundu.

Bugünkü istihdam piyasasının farklı şartlar, dinamikler ve politik uygulamalarla birlikte, dolaylı faktörlerin karmaşık toplamı hâline geldiğini söyleyen El-Erian, "Fed politika duruşu için artık kilit gösterge olarak işsizliğe odaklanamayacak. Enflasyon oranı ve bölünmül durumdaki diğer değişkenlere önem verecek" dedi.

Tarımdışı istihdam verisini değerlendiren El-Erian, Ocak ayı rakamlarının, Amerika'nın işsizlik sorununun derinlik ve olası süresinin göstergelerinden biri olan uzun vadeli işsizliğin 232,000 düşüşle 3.6 milyona gerilemesiyle bazı iyi hberler de içerdiğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Şubat 2014 Salı, 11:19 Misafir abd işsizlik rakamları tamamen yalan. yatırımcılar kandırılıyor. daha önce işsizlik rakamlarının sehven yanlış yayınlanıp düzeltildiğine şahit olduk. bernanke koltuğu bırakır bırakmaz işsizlik rakamlarında sert düşüşler olması tesadüf değil. ayrıca abd'nin en büyük otomotiv sanayi şehri detroit iflas edip hayalet şehre dönmüşken işsizliğin azaldığının iddia edilmesi hiç inandırıcı değil. türkiye'de kocaeli'de bütün fabrikaların kapandığını bi hayal edin...!!!