Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'nin açıklamasına göre, Fed'in teşvik azaltımının ABD'nin faiz oranı avantajını iyileştirmemesiyle, doların diğer önemli para birimleri karşısında ralli yapmasını bekleyen analistler hayal kırıklığına uğrayacak.

Goldman Sachs yetkilisi Thomas Stolper 7 Şubat'taki mülakatında, doların euro ve sterlin karşısında, yatırımın iyileşen ABD büyüme göstergeleri karşısında güçlü durabilen ülkelere akmasıyla önümüzdeki altı ay boyunca zayıflayacağını açıkladı. Bloomberg anketine katılan stratejistlerin tahminlerinin medyanına göre, doların 30 Haziran'a kadar euro ve yen karşısında yüzde 4, sterlin karşısında yüzde 1.3 güçlenmesi bekleniyor.

Stolper, "Bizim dolar için görünümümüz bayağı dengeli ama piyasadaki insanlar teşvik azaltımına ve etkilerine odaklandı," diye görüş bildirdi.

Stolper, İngiltere ve Euro Bölgesi'ne olan sermaye akışının para politikalarındaki herhangi bir değişimi baskılayacağını ve Avrupa para birimlerini yukarı çıkaracağını açıkladı. Yen karşısındaki güçlü artışların Fed'in faiz artırımına gitmesine kadar görülmeyeceğini söyleyen Stolper, Goldman'ın doların Avustralya ve Kanada dolarları karşısında güçlenmesini beklediğini belirtti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen haftaki istihdam verisinden sonra düşüşe geçti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Şubat 2014 Pazartesi, 17:07 Misafir goldman daha gecen ay altın 1050 dolarlara düşecek altın satın demiyor muydu? dolar hayal kırıklığı olacaksa altın nasıl düşecek?
10 Şubat 2014 Pazartesi, 16:59 Misafir umarım dolar yeniden 2 nin altına iner. usd/tl nin 1.95 olması gayet normal olur. ahh bir petrol ya da doğalgaz bulsak şöyle yılda 50 milyar dolarlık, görürüm ben o doları o zaman, yeniden 1.15 i görmüyor mu?