Advertisement

(23:25'te güncellendi)

ABD hisseleri, Fed Başkanı Yellen'in konuşmasının ekonominin teşvik azaltımı için yeterince güçlü olduğu iddialarını güçlendirmesiyle yükselerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'ne bir yılı aşkın en büyük 4. günlük rallisini yaşattı. 

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselişle New York saatiyle 16:00 itibarıyla 1,819.59 puana çıktı. Endeks son 4 günde yüzde 3.9 yükseldi ve 2 haftayı aşkın ilk kez geçmiş 50 seansın ortalamasının üstüne tırmandı. Dow Jones Endeksi kontratları 191.18 puan (yani yüzde 1.2) artışla 15,992.97 puan oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1 yükselerek bu seneki kayıplarını sildi. S&P 500 endeksinin işlem hacmi son 30 gün ortalamasında seyretti.

"Piyasalar istikrarı sever ve bu sabah duyduklarımız son aylarda duyduklarımıza paraleldi," diyen JPMorgan Private Bank'in yetkilisi Steven Rees, "Tahvil alımı azaltımı devam ediyor, ama yavaşça iyileşen ekonomik durumun sonucu olmaya devam ediyor. Ekonomi hala iyi bir sene geçirme yolunda ilerliyor," diye görüş bildirdi. 

67 yaşındaki Yellen ilk konuşmasını, politika yapıcıları Yellen'ın da ortaya koyulmasına yardım ettiği şu ana kadar görülmemiş seviyedeki tahvil alımı programını yavaşça azaltırken verdi.

Yellen ekonomik büyümenin güçlendiğini ve istihdam piyasasında genel bir iyileşme olduğunu söyledi. Yellen, tahvil programındaki azaltımın kademeli olarak devam edebileceğini vurguladı.

(23:25'te güncellendi)