Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Dünyanın en zengin hayvan fosili yataklarının Kanada'da olduğu bildirildi.

Nature Communications isimli bilimsel dergide bugün yayımlanan makaleye göre, Kanada'nın Britisih Colombia ve Batı Calgary bölgelerindeki hayvan fosili yatakları, dünyanın diğer bölgelerindekilerin toplamından daha zengin örneklere sahip.

Marbel Kanyonu'ndaki Kootenay Milli Parkı ve Yoho Milli Parkı arasındaki 40 kilometrelik alanın dünyadaki en önemli fosil yatağı olduğunu ortaya çıkaran Kanadalı, Amerikan ve İsveçli bilimadamlarının ortak çalışması, 505 milyon yıllık örneklere ulaşılmasını da sağladı. Bilim ekibinde yer alan Ontario Kraliyet Müzesi bilimadamlarından Jean-Bernard Caron, "Yoho Milli Parkı'nda çoğu yeni olan birçok hayvan fosiline ulaştık. Burada, dünyanın tahmininden daha fazla türe ve örneklere ulaşacağımızı ümit ediyoruz" dedi.

Ekibin Amerikalı üyelerinden Güney Californiya Pomona Koleji bilimadamlarından jeolojist Robert Gaines de "bu bölgenin, hayvan fosilleri konusunda ana bölge olduğunu düşünüyorum. Burada ulaştığımız her yeni örnek, beni çılgın rüyalara sürüklüyor. Dünyada, 15 günde 50 değişik fosile ulaştığımız başka bir bölge yok" diye konuştu.

UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Kültür Mirası listesine de alınan bölgeden elde edilen örnekler, dünyanın en zengin fosil örneklerinin bulunduğu Ontario Kraliyet Müzesi'nde sergileniyor.