Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:00'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, beklentilerin üstünde gelen Euro Bölgesi ekonomik büyümesi ve ABD Tüketici Güveninin beklentilerden kötü gelen üretim verisinden ağır basmasıyla yükselerek, bu senenin en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi.

ThyssenKrupp AG, ilk çeyrek kârının analist beklentilerini aşmasıyla Mayıs'tan bu yana en dik artışı kaydederken, asansör üreticisi Schindler Holding yıllık kârının yüzde 37 düştüğünü açıklamasından sonra yüzde 1 geriledi. Fresnillo Plc, altın ve gümüş fiyatlarının yükselmesi ile emtia üreticilerinin yükselmesine öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 kazançla günü 333.32 puandan kapattı. Fed Başkanı Janet Yellen'in yorumlarının ABD ekonomisinin tahvil alım azaltımına dayanabileceği iyimserliğini arttırmasıyla endeks yüzde 2.5'lik haftalık kazancı tamamlarken, 20 Aralık'tan bu yana en büyük haftalık yükselişi gerçekleştirdi.

Euro Bölgesi ekonomisi 2013'ün son çeyreğinde, Almanya ve Fransa'nın öncülüğünde beklentilerin üstünde büyüyerek, Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek ay düşük enflasyona karşı çıkma ve büyümeyi teşvikleme baskılarını azalttı.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi ABD tüketici güveni endeksi Şubat ayında bir önceki aydan değişim göstermeyerek 81.2 puanda kaldı.

ABD'deki sanayi üretimi Ocak ayında beklenmedik bir şekilde gerileyerek Mayıs 2009'dan beri en sert düşüşünü kaydederek, ağır kış koşullarının ekonomiyi zorladığı sinyallerini arttırdı.

Fed verilerine göre, imalatçılardaki yüzde 0.8'lik gerileme bir önceki ayki yüzde 0.3 kazanç olarak revize edilen veriden sonra geldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler yüzde 0.1'lik yükseliş bekliyorlardı. Kamu hizmetleri üretimi bir yıla yakın en sert tırmanışını kaydetmesine rağmen toplam sanayi üretimi yüzde 0.3 düştü.

(21:00'de güncellendi)