Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin düzenlemeleri de içeren "torba yasa tasarısı"nın önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelmesini beklediklerini belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, 12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olan esnafa müjdeli haberin TBMM'den çıkmasını beklediklerini ifade etti. Palandöken, şunları kaydetti:

"Torba yasada yer alan düzenleme gereğince, 12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olanlar, isterlerse bu prim borçlarını yapılandırabilecekleri gibi isterlerse de sigortalılık süreleriyle birlikte prim borçlarını sildirebilecekler. Yani hizmet süresine ihtiyacı olan kişi prim borcunu yapılandırmayı seçebilecekken, hizmet süresine ihtiyacı olmayanlar herhangi bir ücret ödemeden prim borçlarından kurtulabilecek. Prim borçları ile sildirilen hizmet süreleri, esnafımızın ihtiyacı olması halinde ve hizmet borçlanması yapmak suretiyle sigortalılık süresinden sayılabilecek."

Prim borçlarının, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 3 ay içerisinde yapılandırılabileceğini ifade eden Palandöken, "uzun zamandır prim borçlarının yapılandırılması için düzenleme yapılmasının beklendiğini" belirtti. 

Esnafın sigorta primlerini ödemekte zorlandığının, sık sık gerçekleştirilen yapılandırma düzenlemelerinden de anlaşılacağına işaret eden Palandöken, "Bu nedenle eski adıyla BAĞ-KUR olan 4b sisteminde sorunu kökünden çözecek, esaslı bir değişiklik yapılması gerekmektedir. Konuya ilişkin olarak çalışmalarımız devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Palandöken, Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin kaldırılması ile kadın esnaf ve sanatkarlara "doğum borçlanması" hakkı tanınmasının da önemli talepleri arasında bulunduğunu kaydetti.

AA