Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruşuşu Standard&Poor's, siyasi kriz geriliminin tırmanmasının ardından Ukrayna'da temerrüt riski ololduğunu söyledi. Polis ve hükümet karşıtı eylemciler arasındaki çatışmalarda bu hafta 77 kişi hayatını kaybetti.

S&P, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukovich'in borçlarını servis etmeyi başaramama riskini gerekçe göstererek ülkenin kredi notunu CCC+'den CCC'ye indirdi; görünümü de negatif olarak belirlerdi.

S&P analistleri açıklamalarında, "Durumdaki, öngörülmeyen olumlu değişikliklerin eksikliğinden ötürü Ukrayna'nın temerrüde düşebileceğine inanıyoruz" dedi.

Avrupa Birliği hükümetleri, Ukraynalı yetkililere yaptırım uyguladı ve ülkenin parlamentosu dün Yanukovich'in Kiev'deki şiddetli eylemlerin ardından koymaya çalıştığı kısıtlamaları reddetti. Kiev ve Brüksel'in 3 aydır devam hükümet karşıtı eylemleri sonlandırmak için yürüttükleri diplomatik çabaları, Yanukovich'i istifa etme çağrılarını değerlendirmeye itti. Ukrayna piyasaları dün ilan edilen ateşkesin ardından geri sıçradı.

S&P, "Ukrayna'daki siyasi durumun ciddi oranda kötülediğini düşünüyoruz. Bunun, hükümetin borç servisini yerine getirme yeteneğini riske atıyor ve Rusya'nın finansal  desteğinin ilişkin belirsizliği artırıyor" dedi.