Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Altın New York'ta, yatırımcıların ağırlığını, politika yapıcıların varlık alımlarını azaltmaya devam edeceği beklentileri yerine, zayıf çıkan ABD verilerine yöneltmeleri ile birlikte, 15 haftanın zirvesine doğru yükseldi.

Altın bu hafta, 18 Şubat'ta ons başına 1,332.40 dolar ile 31 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.3 yükseldi. Altın bu yıl, geçen yıl 1981'den bu yana en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra, ABD ekonomisinin beklentilere paralel bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman talebini güçlendirmesi sonucu yüzde 10 değer kazandı.

Geçen haftadan bu yana açıklanan ABD verileri, perakende satışlar ve fabrika üretiminin Ocak ayında beklenmedik bir şekilde düştüğünü ve konut başlangıçlarında güçlü gerileme olduğunu gösterirken, dün açıklanan Çin imalat sanayi endeksi yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.  Fed'in bu hafta açıkladığı Ocak ayı toplantı tutanakları, politika yapıcıların varlık alımlarını azaltma planını desteklediklerini işaret etti.

Hainburg, Almanya'da Quantitative Commodity Research Ltd. sahiplerinden Peter Fertig, "Altına yardımcı olan, zayıf gelen ABD verileri," dedi ve "Piyasanın altına yönelik bekleyişi, Fed tutanaklarının varlık alımlarının azaltılmasına ara verileceğine ilişkin bir işaret vermemesine karşın, iyileşiyor" dedi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek, ons başına 1,322.10 dolara çıktı. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 28 altındaydı. Spot altın fazla değişmeyerek ons başına 1,322.05 dolarda kaldı.

Dünya Altın Konseyi, Çin'in geçen yıl Hindistan'ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı olduğunu kaydetti. Şanghay'da hemen teslim altın, bu hafta, Londra fiyatının ortalama yaklaşık 2 dolar üzerindeydi. Bu prim, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu yıl ortalama 9.36 dolar seviyesinde.

Mayıs vadeli gümüş kontratları yüzde 0.4 yükselerek ons başına 21.795 dolara çıktı ve üçüncü haftaya taşıdığı yükselişini daha da genişletti. Mart vadeli palladyum yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 736.95 dolara çıkarken, Nisan vadeli platin yüzde 0.7 kazançla ons başına 1,422.80 dolara ulaştı.

(15:25'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2014 Cuma, 13:24 Misafir aarkadaş düşecek diyorlar ama gitgide yükseliyor ne ise artık yalan oldu
21 Şubat 2014 Cuma, 09:25 Misafir bu sene 115 olmasa,? bi daha olmaz?5 sene belki?