Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(15:20'de güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD'de dondurucu havaların ısınma yakıtı taleplerini artırması ile, altıncı haftalık kazanca hazırlanıyor. Aynı zamanda Brent petrolü de haftalık yükselişe ilerliyor.

Petrol vadelileri New York'ta bugün büyük bir değişiklik yaşamazken, haftalık bazda yüzde 2.2 arttı. Dün açıklanan hükümet verilerine göre, ısınma ve dizel yakıtları içeren distile stokları, 14 Şubat'ta sona eren haftada 339,000 gerileyerek 112.7 milyon varile düştü. Güney Sudan, hükümet güçleri ve ayaklanmacılar arasındaki çatışmaların boy göstermesi ile, Yukarı Nil bölgesinde çalışan yabancı uyruklu petrol çalışanlarını tahliye etmeye çalışıyor.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG analistlerinden Carsten Fritsch, "ABD'de son günlerdeki daha ılıman havaların ardından, tahminler sıcaklığın gelecek hafta tekrar dik bir düşüş yaşayacağı yönünde. Bunun ardından hava şartları normale dönecek gibi. Temellere göre konuşacak olursak, fiyatlar çok yüksek" ifadelerini kullandı.

Nisan vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 26 sent gerileyerek Londra saati ile 12:25'te 102.49 dolar oldu. Mart vadeli kontrat dün, 39 sent kayıpla 102.92 dolardan vadesini tamamladı. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 40 aşağısında seyrediyordu. Fiyatlar bu yıl yüzde 4 tırmandı.

Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 26 sent kayıpla 109.97 dolara geriledi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.9 yükseldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.54 dolar ile büyük bir değişiklik göstermedi. Fark dün 7.55 dolardan günü tamamlamıştı.

(15:20'de güncellendi)