Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de imalatın beklentinin üzerinde gelmesinin, ülkenin zayıflıyor olabileceğine ilişkin endişeleri gevşetmesiyle Tokyo Borsası, Topix Endeksi'nin dün 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından yükseldi.

Gelirinin yüzde 30'unu Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüzde 2.5 değerlendi. Aeon Financial Service Co., kredi kartı şirketinin hisse geri alım planını duyurması üzerine yüzde 7 sıçradı. Cep telefonu operatörü KDDI Corp., şirketin operasyonel kârının önümüzdeki mali yılda yüzde 10'un üzerinde artaracağını öngören rapor üzerine yüzde 2.5 primlendi.

Topix Endeksi dün 4 Şubat'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından Tokyo saati ile 12:34 itibariyle yüzde 1.8 kazançla 1,215.90 puana yükseldi. Endeks son 5 günde yüzde 2.8 kazançla 7 haftadır ilk kez artıda kapanmaya hazırlanıyor. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.4 artışla 14,799.74 puana çıktı.

ABD'nin imalat verisinin ekonominin o kadar kötü olmadığını gösterdiğini belirten Nissay Asset Management Corp.'un hisse stratejistlerinden Isao Kubo, "Japon hisseleri dün çok fazla düşmelerinin ardından yükseliyor" dedi.

Japonya Merkez Bankası'nın Ocak ayı toplantısının tutanakları, yetkililerin küresel piyasaları izleme kararı aldıklarını gösterdi. Topix Endeksi bu yıl yüzde 8.3 ile gelişmiş ülkeler arasında en sert düşüş kaydeden borsa oldu.