Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de imalat verisinin tahminlerin üzerinde gelmesinin küresel büyümeye ilişkin endişeleri gevşetmesinin ardından Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 2 haftanın en sert düşüşünden toparlandı.

Lüks Galaxy modelini tanıtmaya hazırlanan Samsung Electronics Co. yüzde 3.4 primlendi. Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında zayıflamasıyla Japon hisselerinin ralli yapması üzerine yüzde 2.1 tırmandı. Avustralya'nın en büyük bankası National Australia Bank Ltd., İngiltere'deki operasyonlarında provizyonların artabileceğini duyurmasının ardından yüzde 1.8 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 14:25 itibariyle yüzde 1.3 kazançla 137.46 puana çıktı ve bu haftaki kazançlarını yüzde 1.6'ya genişletti. Endeks dün Çin'de öncü imalat endeksinin beklenmedik bir şekilde 7 ayın en düşük düzeyine gerilemesiyle yüzde 1.3 gerilemişti. ABD'de dün açıklanan imalat endeksi beklentinin üzerinde artış kaydetti.

ABD ekonomisine dair daha iyimser olduklarını belirten UBS Ag'nin Sidney'deki stratejistlerinden David Cassidy, "Yatırımcılar ABD'de iyileşen büyüme trendine yönelik pozisyonlanmış durumda. Kazanç büyümesi iyileşiyor ve bu 2014'te piyasayı yukarıya taşımaya yeterli olacak" dedi.

Japon Topix Endeksi bugün yüzde 2.3 yükselirken, Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.9 ralli yaptı. Japonya Merkez Bankası'nın 22 Ocak'taki toplantısının tutanakları, bazı yönetim kurulu üyelerinin, merkez bankasının, büyümede 2. çeyrekteki beklenen düşüşün, görünüme dahil edildiğine ilişkin daha net bir açıklama yapması gerektiğini söylediğini gösterdi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 102.50 düzeyine gerileyerek ihracatçı şirketleri destekledi. Toyota yüzde 2.1 primlenerek 5,982 yene, Honda Motor Corp. yüzde 1.3 artışla  3,699'a ve Nikon Corp. da yüzde 2.1 değerlenerek 1,843'e çıktı.