Advertisement

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Fed'in teşvik alımı azaltımının hakkında ABD ile gelişen ekonomiler arasındaki çekişmeyi dizginlemeye çalışırlarken, bu haftasonu geçecek olan G-20 toplantısını, para politikasının dikkatlice ölçülerek ve açıkça iletişime geçerek yapılması önerisini yapmak için kullanacaklar.

G-20 ülkelerinden birinin, isminin açıklanmasını istemeyen yetkilisine göre, yarın başlayacak olan politika yapıcıları toplantısından önce öneriler bir bildirge taslağında bulunuyor.

G-20'nin bu senenin ilk toplantısının öncesinde Hindistan ve Güney Afrika gibi gelişen piyasaların, Fed'i, tahvil alımı azaltımının yol açacağı uluslararası düşüşe yeterince dikkat etmediği için eleştirmesi gündeme damgasını vurdu. Aralık'ta azaltımın açıklandığından beri yatırımcıların riskten kaçmaya başlaması ve ekonomilerinde cari açık ve siyasi düzensizlik gibi kusurların bulunduğu ülkeleri cezalandırmasıyla, gelişen piyasa hisse ve paraları geri adım attı.

Londra merkezli RBC Europe Ltd.'nin küresel Döviz stratejisti Adam Cole, "Fed'in tahvil alımı azaltımıyla gelişen piyasaların kendilerini fonlama ihtiyacı arasındaki bağ konusunda denecek çok birşey yok," şeklinde görüş bildirdi.

Aynı yetkili, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin bu yıl yüzde 5 gerilemesi ve gelişen piyasa paralarının 2010'dan beri en kötü yıl başlangıcını yaşamasıyla, G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının son zamanlardaki piyasa volatilitesinin güçlenen ekonomik toparlanmaya tehdit oluşturduğu uyarısını yapacaklarını belirtti.