Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'deki yavaşlama sinyallerinin artması ve Fed'in tahvil alımlarının azaltımını desteklemesinin gelişen piyasalar üzerinde baskı oluşturmasıyla Asya paraları 6 ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

En büyük ihracat ortağı Çin'de öncü imalat göstergesinin 7 ayın en düşüğüne gerilemesi üzerine Güney Kore wonu, Asya paralarındaki düşüşte başı çekti. Tayland bahtı, hükümet karşıtı eylemlerin ölümlere yol açması ve Ukrayna'daki şiddet ortamının da beklentileri olumsuz etkilemesiyle 2014'ün en dik 5 günlük düşüşünü kaydetti. Fed, bu hafta açıklanan Ocak ayı toplantısının tutanakları, politika yapıcıların, gelişen piyasalara sermaye akışını tetikleyen tahvil alımlarının azaltımının devamını desteklediğinin sinyalini verdi.

Yatırımcıların dikkatli olmaya devam ettiğini ve Çin'deki yavaşlama ve Tayland, Ukrayna, Türkiye ve Arjantin'deki siyasi istikrarsızlıktan kaynaklanan riskler konusunda endişe taşıdığını belirten Credit Agricole CIB.'nin Hong Kong'taki stratejistlerinden Dariusz Kowalczyk, "Fed'in azaltımının muhtemelen tahvil faizlerini de yukarı itmesiyle de ABD Hazine kağıtlarından da çıkışlar olabilir" dedi.

ABD dolarının, en aktif 10 para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg JPMorgan-Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.5 ile 23 Ağustos'tan bu yanaki en büyük düşüşünü kaydetti. Won yüzde 0.9 zayıflayarak 1,073.00'e geriledi ve 1 ayın en sert kaybını verdi.

Çin'de HSBC Öncü İmalat PMI verisi 48.3 puan ile, Ocak'taki ve Bloomberg'in beklentisi olan 49.5'in altında geldi