Advertisement

Türkiye'de geçen yılın ocak ayında 184 megavatlık enerji yatırımı işletmeye girerken, bu yılın ocak ayında devreye giren işletmelerin kurulu gücü 287 megavatı buldu. Elektrikteki kurulu güç geçen yılın ocak ayına göre yüzde 12 artarak 64 bin 267 megavata ulaştı.

Türkiye'de son yıllarda dikkat çeken bir gelişme kaydeden enerji yatırımları, bu yıla da hızlı başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü, yılın ilk ayında yeni enerji işletmelerinin devreye girmesiyle arttı.

Geçen yılın ocak ayında 184 megavatlık enerji yatırımı işletmeye girerken, bu yılın ocak ayında devreye giren işletmelerin kurulu gücü 287 megavatı buldu.

Ocak ayında 21 yeni enerji yatırımı devreye alınırken kurulu güce en fazla katkı hidro elektrik santrallerinden (HES) geldi. Yılın ilk ayında devreye alınan enerji yatırımlarının 204,6 megavatlık kısmı HES'lere, 56 megavatlık kısmı rüzgar enerjisi santrallerine, 26,77 megavatlık termik santrallere dayanıyor.

Enerjide geçen ay devreye giren yatırımlar 13 ile dağıldı. Yatırımların 3'ü İstanbul'da, 2'si İzmir'de, 2'si Adıyaman'da, 2'si Adana'da, 2'si Siirt'te hayata geçirildi.

Santrallerin 11'i HES'lerden, 5'i doğal gaz çevrim santrallerinden, 5'i de rüzgar enerji santrallerinden oluştu.

Devreye alınan kurulu gücü en büyük santral ise 61,95 megavatla Adana'daki Kavşak Bendi Hidroelektrik Santrali oldu.

Enerji yatırımları devreye giren şirketler arasında Ağaoğlu Enerji Üretim AŞ, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Türk AŞ, Mercedes Benz Türk AŞ, Limak Hidroelektrik Santral Yatırımları AŞ, Enerjisa Enerji Üretim AŞ yer aldı.

Yeni yatırımlarla birlikte Türkiye'nin elektrikteki toplam kurulu gücü geçen yılın ocak ayına göre yüzde 12 artarak 64 bin 267 megavata ulaştı.

- Elektrik tüketimi ve üretimi de arttı

Ocak ayındaki elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artış gösterdi. Geçen yılın ocak ayında 21 bin 275 gigavatsaat olan tüketim, bu yılın aynı ayında 21 bin 860 gigavatsaate çıktı.

Elektrik üretimi ise tüketimdeki artıştan da fazla büyüdü. Söz konusu dönemde elektrik üretimindeki artış yüzde 3,5'i buldu. Geçen yılın ocak ayında 20 bin 666 gigavatsaat olan elektrik üretimi bu yılın aynı ayında 21 bin 381 gigavatsaate yükseldi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Şubat 2014 Cumartesi, 23:02 Misafir turkiye enerji yatırımlar oldumu gurur verici