Advertisement

(17:20'de güncellendi)

ABD hisseleri, yatırımcıların ABD ekonomisinin Fed'in tahvil alım azaltımına dayanabileceği bahisleriyle yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'ni rekor kapanış seviyesinin üstüne taşıdı. Sanayi metalleri düşerken, Ukrayna hisseleri 2010'dan beri en sert yükselişini kaydetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 artışla New York saatiyle 09:53'te 1,850.48 puan ile 15 Ocak'taki en son kapanış rekorunun da üstüne çıktı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1, Ukrayna Hisse Endeksi yüzde 13 güçlendi.

ABD tahvil alımını azaltırken, Janet Yellen Fed Başkanı olarak ilk küresel forum olan G-20 toplantısında gelişen piyasalardaki endişeleri azaltma çabalarından dolayı takdir aldı. Çin'de yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay yıllık bazda 70 şehrin 69'unda yükselirken, Shanghai Securities News, Industrial Bank Co. ve diğer adı verilmeyen bankaların emlak sektörü ve çelik ve çimento gibi bağlantılı sektörlerdeki kredileri azalttığını söyledi. Kiev'de yasa yapıcılar koalisyon hükümetini kurmaya hazırlanırken, ABD ve AB Ukrayna'ya yardım etmeye hazır olduklarını açıkladılar.

"Piyasadaki gücü görebiliyoruz çünkü S&P 500 tüm zamanların rekoruna çok yakın ama yatırımcılar pek halinden memnun değil," diyen Bonn merkezli Deutsche Postbank AG'nin hisse piyasası stratejisti Heinz-Gerd Sonnenschein, "Yukarı yönlü ama sağlıklı bir piyasa görüyoruz," şeklinde görüş bildirdi.

(17:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Şubat 2014 Pazartesi, 09:32 Misafir burası ımkb ne ısımız var asya borsasıyla falan bızde secım var secım