Advertisement

(15:50'de güncellendi)

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin enflayson görünümünün bozulması hâlinde harekete geçeceklerini söylemesi üzerine euro, yen karşısında bir ayın zirvesinden geriledi.

Euro, AMB Yönetim Kurulu üyesi Peter Praet'in, merkez bankasının henüz aşılmayan fiyat istikrarını kontrol altına almak için kullanabileceği araçları olduğunu söylemesiyle, 16 önemli para biriminin 13'ü karşısında güçlendi. AMB gelecek hafta toplanacak. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'in merkez bankasının Birleşik Krallık'taki toparlanmayı destekleyeceğini açıklaması ile dolar karşısında son altı günde ilk defa yükseldi. Norveç ve İsveç kronu da güçlendi.

Londra'da bulunan National Australia Bank Ltd. Döviz stratejistlerinden Gavin Friend ,"Piyasa gelecek hafta büyük ölçüde AMB'yi düşünecek. Politika yapıcılarından gelen yorumlar bir şeyler olabileceğini destekliyor. Bu şartlar altında euro kazançlara tutunmakta zorlanacak mı diye merak ediyorum" dedi.

Euro yen karşısında yüzde 0.2 düşerek New York saati ile 07:41'de 140.67 yen olurken, 21 Şubat'ta 141.27 seviyesine yükselerek 24 Ocak'tan bu yana en yükseği görmüştü. Euro dolar karşısında ise yüzde 0.2 yükselmesinin ardından, yüzde 0.2 kayıpla 1.3725 dolardan işlem görüyor. Dolar yen karşısında büyük bir değişiklik yaşamayarak 102.49 yen seviyesinde.

(15:50'de güncellendi)