Advertisement

Bakır, Şanghay'daki stokların artması ve bankaların emlak piyasası kredilerini azaltacağı haberiyle bir ayın en sert düşüşünü kadetti. Tüm sanayi metalleri geriledi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.4 kadar inerek 6 Şubat'tan beri en zayıf seviye olan ton başına 7,055 doları buldu ve Tokyo saatiyle 16:05'te 7,085 dolardan işlem gördü. Bakır bu sene yüzde 3.7 geriledi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları 21 Şubat itibarıyla 9 ayın zirvesine ulaştı. Shanghai Securities News'ün haberine göre, Industrial Bank Co. ve diğer adı verilmeyen bankalar emlak sektörü ve çelik ve çimento gibi bağlantılı sektörlerdeki kredileri azalttı.

"Stoklardaki artış Çin'de azalan talebin kanıtıydı," diyen Tokyo merkezli Fujitomi Co.'nun analisti Kazuhiko Saito, "Bankaların emlak piyasasına kredileri azaltması da metaller için olumsuz," şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli bakır kontratı New York merkezli Comex'te 1 sent düşüşle pound başına 3.226 dolardan işlem gördü. Mayıs vadeli metal Şanghay Borsası'nda yüzde 1.2 gerileyerek ton başına 49,900 yuandan (8,188 dolar) işlem gördü.

LME'de kalay üç haftanın, alüminyum bir haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Çinko, nikel ve kurşun da güç kaybetti.