Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

(19:05'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Scania AB ve Dixons Retail Plc gibi şirketlerin yükselmesinin, HSBC Holdings Plc'nin beklentinin altında kâr açıklaması ile yaşadığı düşüşü dengelemesi ile, yatay bir seyir izliyor.

İsveçli Scania AB, Volkswagen AG'nin şirketin kalan hisselerini 6.7 milyar euroya (9.2 milyar dolar) almayı teklif etmesiyle Temmuz 2007'den bu yana zirveye tırmandı. Dixons, Carphone Warehouse Group Plc ile olası bir birleşmeye yönelik görüşmeler yapıldığını onaylaması ile yüzde 6.3 yükseldi. HSBC son altı ayın en büyük değer kaybını yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek günü 337.22 puandan tamamladı. Endeks, Meda AB ve Valeo SA gibi şirketlerin beklentileri aşan bilançoları ile, geçen hafta yüzde 0.8 güçlenerek Ocak 2008'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Royal London Asset Management'in Avrupa hisseleri şefi Andrea Williams, "Bilançolar şimdiye kadar oldukça zayıftı. Büyük şirketlerin bilançoları için Avrupa'da son haftaya girdik. Bu nedenle piyasalar artık ekonomik verilere biraz daha fazla odaklanacak. Bazı anlaşmalar görmemiz iyi haber. Şirketlerin paralarını sektör güçlendirmek için harcamaları iyi" ifadelerini kullandı.

(19:05'te güncellendi)